Course Design Institute Alumni

Spring 2021

Sarah Axelson, Prevention and Community Health

Andrew Barr, Anthropology

Yousif Barzani, Biomedical Laboratory Sciences

Andrew Bernish, Sustainable Urban Planning

Alicia Bitler, Graduate School of Education and Human Development

Derick Brinkerhoff, Public Policy & Public Administration

Shelley Brundage, Speech, Language, & Hearing Sciences 

Betsy Choma, School of Nursing (Acute and Chronic Care)

Julia A. Clarke, Nursing (Acute and Chronic Care)

Declan Cullen, Geography

Jay Daigle, Mathematics

Olga Dergacheva, Pharmacology and Physiology

Mary Ann DiMola, Organizational Sciences & Communications

Abdoulaye Dukule, Africana Studies

Aaron Hamburger, English

Adam Jachimowicz, Engineering Management & Systems Engineering

Moses Kansanga, Geography

Jill Kasle, Public Policy & Public Administration

Rollie Lal, Elliott School of International Affairs

Xitong Liu, CIvil & Environmental Engineering 

Luyao Lu, Biomedical Engineering

Aman Luthra, Geography

Nadine Marchi, Nursing (Acute and Chronic Care)

Anne Markus, Health Policy & Management

Kerry McAleer-Keeler, Fine Art

LaKeisha McClary, Chemistry

Wolfgang Munar, Global Health

Ebtissam Oraby, Classical & Near Eastern Languages & Civilizations

Diana Pardo Pedraza, Anthrpology

Ali Rahnavard, Epidemiology and Biostatistics 

Mark Ralkowski, Philosophy 

Elizabeth Rochette, Museum Studies

Francys Subiaul, Speech, Language, & Hearing Sciences

Randy Townsend, Publishing

Senan Uyanik, Finance

Shelly Ver Ploeg, Exercise and Nutrition Sciences

Achinthi Vithanage, Law

Jennifer Walsh, Nursing (Acute and Chronic Care)

John Warren, Publishing

Kyle Welch, Accountancy

Lynn Westwater, Romance, German, & Slavic Languages

Nikki Wolfe, Psychology

Paul Wormeli, College of Professional Studies

Kate Yang, Public Policy & Public Administration 

Spring 2020

Mina Attia, Counseling & Human Development

Nancy Augustine, Public Policy & Pubic Administration

Ayo Bankole, Nursing (Acute and Chronic Care)

Jeremy Bearer-Friend, Law

Jing Burgi-Tian, Management

Jillian Burns, Political Science

Nicole Butera, Epidemiology and Biostatistics

Thiago da Silva Moreira, Biological Sciences

Bagmi Das, Counseling & Human Development

Alexander Dent, Anthropology

Wade Fletcher, University Writing Program

Cara Fulton, English for Academic Purposes

Shraddha Gawankar, Decision Sciences

Brendan Hurley, Geography

Ans Irfan, Environmental and Occupational Health

Stephen Kaisler, Computer Science

Cynthia Lee, Law

James Mahshie, Speech, Language, & Hearing Sciences

Danika Myers, University Writing Program

Anil Nathan, Public Policy & Public Administration 

Paul Ndebele, Global Health

Yisheng Peng, Organizational Sciences & Communication

Jordan Potash, Art Therapy

Kylie Quave, University Writing Program

Phyllis Ryder, University Writing Program

Carlos Santos-Burgoa, Global Health

Emily Smith, Global Health

Arturo Sotomayor, Institute for Security and Conflict Studies

Heather Stebbins, Music

Muhammad Tutunji, Political Science

Margaret Venzke, Nursing (Policy, Populations and Systems)

Joy Volarich, Health Policy & Management

Sherrie Wallington, Nursing (Policy, Populations and Systems)

John Wetenhall, Museum Studies

Dwayne Wright, Educational Leadership

Abdou Youssef, Computer Science

Spring 2019

Amir Aslani, Electrical & Computer Engineering 

Matias Attene Ramos, Environmental & Occupational Health

J. Zoe Beckerman, Health Policy & Management

Masha Belenky, RGSLL - French

Hannah Bradford, Exercise & Nutrition Science

Andrew Budzinski, Legal Clinic

Bell Julian Clement, History

Rajeev Colaco, Foreign Assistance

Jennifer Cooke, Institute for African Studies

Cindy Crowninshield, Intergrative Medicine

Alexander Downes, Political Science

Meghan Foster, Information Technology

Kimberly Gamble-Payne, Global Health

Meghan Hargrave, Exercise & Nutrition Science

Suzanne Jackson, Law Clinic

Thomas Jacob, Statistics

Carly Jordan, Biology

Jodi Kumar, Speech, Language, & Hearing

Amer Latif, Institute for Security & Conflict Studies

Huynh-Nhu (Mimi) Le, Psychology

Jae Rhim Lee, Corcoran - Interaction Design

Lisa Leibow, Paralegal Studies

Amaya Martin, Classical & Near Eastern Languages

Angela McConnell, Integrative Medicine

Michelle McGonagle, Security & Development

Maroun Medlej, Finance

Sonia Moldovan, Foreign Assistance

Yoshie Nakamura, Human & Organizational Learning

Hurriyet Ok, Augmented & Virtual Reality

Guillermo Orti, Biology

Nama Ouattara, Economics

Nino Paichadze, Global Health

Cynthia Powell, Psychiatry & Behavioral Science

Wayne Psek, Health Policy & Management

Paul Reuther, Art History

Jimmy Saw, Biology

Susan Sterner, Photojournalism

Emmanuel Teitelbaum, Political Science

Karen Thornton, Government Contracts

Christopher Utter, Political Science

Maranda Ward, Clinical Research & Leadership

Guangying Wu, Psychology

Spring 2018

Ginger Allington, Geography

Douglas Anderson, Health Policy & Management

Edward Bartholomew, Finance/CAMA

Nejm Benessaiah, Middle East Institute

Lori Brainard, Public Policy & Public Administration

Sarah Calabrese, Psychology

Allison Caras, Spanish

Arturo Carrillo, Clinical Practice

Payman Dehghanian, Electrical & Computer Engineering

Arie Dubnov, History and Judaic Studies

Maria Ferguson, Center on Education Policy

Matthew Flanagan, Special Education

Leigh Frame, Clinical Research & Leadership

Maria Frawley, English and Honors

Rohini Ganjoo, Integrated Health Sciences

Shirley Graham, Gender Equality and International Affairs

Leon Grayfer, Biology

Mark Hyman, Management-Sports

Lindsay Jacoby, University Writing

Homayoun Khamooshi, Decision Sciences/Project Management Program

Subrata Kundu, Statistics

Farah Latif, Organizational Sciences and Communication

Saniya LeBlanc, Mechanical & Aerospace Engineering

Lisa Lipinski, Art History

Leah Masselink, Health Policy & Management

Natalie Milman, Educational Technology Leadership

Diane Morgan, Paralegal Studies

Jelena Patrnogic, Biology and Honors

Paul Poppen, Psychology

Geralyn Schulz, Speech, Language, & Hearing Sciences

Andrew Smith, Classics

Michael Svoboda, University Writing

Max van Balgooy, Museum Studies

Kelley Vargo, Exercise & Nutrition Sciences

Miaochun Wei, Chinese

Katharine White, History

Ellen Zavian, Management-Sports

Vesna Zderic, Biomedical Engineering

Maria Cecilia Zea, Psychology

Spring 2017

Hernan Abeledo, Engineering Management & Systems Engineering

Arshad Ali, Educational Leadership

Hannah Arem, Epidemiology

Peg Barratt, Psychology

Debra Bernat, Epidemiology and Biostatistics

Jennifer Brinkerhoff, ESIA/TSPPPA

Leah Brooks, Trachtenberg School

Mary Buckley, Women's Leadership Program, Dance

Linda Cassar, Nursing- Undergraduate

Catherine Cox, Nursing- Undergraduate

Manuel R Cuellar, Romance, German & Slavic Languages & Literatures

Daniel DeWispelare, English

Rupali Doshi, Epidemiology and Biostatistics

Ilana Feldman, Anthropology

Hernan Figueroa, Electrical and Chemical Engineering

Catherine Forster, Geological Sciences

Yolanda Fortenberry, Honors Program

Christina Gee, Psychology

Sylvain Guiriec, Physics

Gergana Jostova, Finance

Amitabh Khardori, International Affairs

Daniel Klasik, Higher Education Administration

Mollie Manier, Biological Sciences

Kirsten Martin, Strategic Management and Public Policy

Sherry Molock, Psychology

Illa Moskowitz, Physics

Liberata Mulamula, Institute for African Studies

Chung Hyuk Park, Biomedical Engineering

Patti Plaza, Exercise and Nutrition Sciences

Gillian Rai, Occupational Therapy

David Rain, Geography/Environmental Studies

Pradeep Rau, Marketing

Erin Scheick, Law

Scott Schang, Trachtenberg School and Law School

Marck Vaisman, Decision Sciences

Victor Valdivia, Romance, German & Slavic Languages & Literatures

Wendy Wagner, Human Services and Social Justice

Abbie Weiner, Organizational Sciences and Communication

Catherine Woytowicz, International Affairs

Markus Yap, Clinical Research & Leadership

Qin Yu, Geography

Hang Zhang, East Asian Languages and Literatures

Piotr Zielinski, Information Systems and Technology Management

Spring 2016

Michelle Allendoerfer, Women's Leadership and Political Science

Sudeshna Basu, Mathematics

Jennifer Bertolet, History

Nemata Blyden, History

David Braun, Anthropology

Sean Cleary, Epidemiology & Biostatistics

Herbert Davis, Strategic Management & Public Policy

Megan Davis, Philosophy

Hartmut Doebel, Biology

Julie Donovan, Women's Leadership 

Melanie Fedri, Sociology/Human Services & Social Justice

Andrew Griffith, Project Management

LaTisha Hammond, Honors and Biology

Ichiro Hanami, East Asian Languages & Literatures

Salah Hassan, Marketing

Anna Helm, International Business

Christopher Jones, Accountancy

Michele Kimball, Media & Public Affairs

Laurie Kohn, Clinical Law

Ellen Kurtzman, Nursing

Carol Lang, Nursing

Nikki Usher Layser, Media & Public Affairs

Marilyn Liebrenz-Himes, Marketing

Frederick Lindahl, Accountancy

Janne Nolan, International Affairs

Amanda Northcross, Environmental & Occupational Health

Lisa Page, Creative Writing & English

Patricia Phalen, Media & Public Affairs 

Barry Piatt, Organizational Sciences & Communication

Melinda Power, Epidemiology & Biostatistics

Tara Radin, Strategic Management & Public Policy

Kathleen Ross-Kidder, Psychology

Heather Schell, University Writing Program

Erin Speck, Interior Architecture

Bernhard Streitwieser, Educational Leadership

Paul Swiercz, Management

Abebayehu Tekleselassie, Educational Leadership

Ian Toma, Physical Therapy/Medicine

Joann Weiner, Economics

Spring 2015

Catherine Anderson, Interior Architecture

Douglas Anderson, Health Policy & Management

Nancy Augustine, Public Policy & Public Administration

Heather Bamford, Romance, German, & Slavic Languages & Literatures

Dalila Benachenhou, Statistics

Michael Cornfield, Political Management 

Stephen Crawford, Public Policy

Gaston de los Reyes, Strategic Management & Public Policy 

Holly Dugan, English

Majeda El-Banna, Nursing

Carola Goldenberg, Romance, German, & Slavic Languages & Literatures

Mary Granger, Information Systems & Technology Management

Min Hwang, Finance 

Natalia Jacobsen, English for Academic Purposes

Ahmad Jarrah, Decision Sciences

Jisoo Kim, History

Bethany Kung, Honors and Physics

Sharon Lambert, Psychology

Katherine Larsen, University Writing Program

Rebecca Mance, Nursing

Michael Massiah, Chemistry

Suzanne Miller, History

Emily Morrison, Human Services & Social Justice

Katrina Pariera, Organizational Sciences & Communication

Matthew Riley, University Writing Program

Reza Saber, Classical & Near Eastern Languages & Civilizations 

Daniel Schwartz, History & Judaic Studies

Ekundayo Shittu, Engineering Management & Systems Engineering

Kenneth Smith, Art & Design 

Jeffrey Splitstoser, Anthropology

Raluca Teodorescu, Physics

James Tielsch, Global Health

Quiping (Pearl) Zhou, Nursing